Elutaztunk kicsit északabbra, na, nem annyira, mert csak 700km-t mentünk feljebb és még így sem értük el az ország felét sem.
Dalarna megye egy kis részét néztük meg, mert a dala lovacska, évek óta egy meghatározó svéd dolog az életünkben, így kíváncsiak voltunk hol készül.
Svédország Dalarna tartományában, az 1600-as években a földeken és erdőkben dolgozók téli elfoglaltsága volt a gyerekeknek játékokat faragni. A legtöbbet faragott állat, a ló lett, hiszen a mindennapokban fontos szerepe volt, a munkában, a tanyákon és a szállításban.
Ezekből a faragott lovakból lett később Svédország legismertebb szimbóluma, a Dala ló.
Világhódító szimbólummá azután vált, amikor az 1939-es világkiállításra Svédország egy 3 méteres Dala lóval érkezett New York-ba. Abban az évben 20.000 darab faragott lovacskát küldtek árusításra Amerikába.
Ezeket a fából faragott lovakat, ma is kézzel készítik Dalarna megyében Nusnäs-ben, az Olsson család műhelyeiben, ahol a gyártás teljes folyamatát meg lehet tekinteni, a faanyag előkészítésétől, a festésen át, végső útjáig, az ajándékboltig.
A műhelyben dolgozók teljes munkafolyamatát meg lehet nézni. A nagy fa lécekből, géppel készített, még egyenetlen ló, majd a végső faragást kézzel végzik.
A dala ló készítésének mozzanatai.
A faragást Morakniv késsel végzik, ami szintén egy helyben gyártott termék, nevét Mora városáról kapta.
A következő műhelyben végzik a lovak alapozó festését, annak megfelelően, hogy éppen piros, fehér vagy fekete színűek lesznek e. Persze az eredeti szín a piros, ebből készítik a legtöbbet.
A festés a következő műhelyben, kézzel történik, több asztalnál. Akár, mi is csatlakozhatunk, egy kiválasztott lovacskán megmutatják a festés lépéseit. Itt kellett a legnagyobb csöndben lenni, végül is érthető, mert itt eléggé aprólékos munka folyik.
A már lefestett lovacskák száradnak, táblán jelölve melyik nap lettek festve. Éppen volt benn egy nagyobb ló is, ami valószínűleg utcán áll valamelyik városban, hiszen Dalarna megye minden városkája tele van kisebb-nagyobb dala ló szobrokkal.
Végül az ajándékboltban, érdekesebbnél érdekesebb lovacskák várják új gazdáikat. Néha giccses, néha kedves, de egészen hasznos tárgyak is készülnek.
Vannak viccesebb, nem hagyományos példányok is.
Valamint olyan is, amit a régen készült faragott ló mintájára készítenek ma is, újonnan. Ezeknek a régieknek az ára egészen elképesztő, mivel egy darabért 110.000 forintnak megfelelő koronát kérnek el.
A wc ajtó is passzol a bolthoz és persze vásárolni is lehet ilyen táblácskát.
Manapság már sokféle design terméket árulnak dala lovacska mintával.
A tartomány városkáiban is sokfelé látni lovakat, boltok és éttermek előtt, városközpontokban és sétáló utcákban.
Kicsit messzebb, Avesta-ban található a világ legmagasabb dala lova. 13 méter magas és 66 tonna. Eléggé nem kicsi, alatta állva látszik igazán, milyen magas. Érdekes látványt nyújt az autópálya mellett haladva.
Mi is vettünk már dala lovacskákat, méghozzá egy loppison.
A szalvétatartót és a plüss lovacskát pedig, a műhely ajándékboltjában vettük. Kicsit díszes, de a skandináv minimál stílusba, pont hangulatos tud lenni, ez a vidám dekoráció.
Igyekszünk sokat utazni és megmutatni sok érdekeset Svédországból.
Ha kíváncsi vagy további érdekességekre Svédországról vagy az otthonunkról, akkor látogasd meg Instagram oldalunkat is :)
https://www.instagram.com/nordecoy/
A műhely weboldala